Det er viktig å ha et ønske om å jobbe med mennesker

Møt politifaglærer Wendy Vissmark. Hun underviser i kriminalitetsforebyggende politiarbeid både i første og tredje studieår. Wendy begynte å jobbe på Politihøgskolen som hospitant, men 11 år senere er hun her fortsatt.

Wendy, en blond dame med politiuniform. Hun står foran en murvegg og smiler.

På Politihøgskolen jobber det rundt 350 fagpersoner med variert bakgrunn og erfaring fra ulike fagfelt. Wendy har jobbet på Politihøgskolen siden høsten 2013. Før det jobbet hun i forebyggende avdeling på Grønland i Oslo.

Alle som er politifaglærer, sånn som jeg er, har mye erfaring fra praksis før vi begynte her, sier hun. Wendy skulle egentlig bare hospitere på Politihøgskolen i ett år, men 11 år senere er hun her fortsatt.

Det er veldig motiverende å lære studentene om forebyggende politiarbeid, sånn at de er forberedt før de skal ut i praksisstudiet i andre studieår.

Forebygging handler om å redusere kriminalitet og gjøre samfunnet tryggere. Politistudentene lærer om årsaker til kriminalitet og hvordan man kan forebygge det. De skal også forstå politiets rolle og diskutere deres strategier og metoder.

Målet er at studentene ser verdien av forebyggende arbeid for å løse problemer.

I tillegg til å undervise i kriminalitetsforebyggende politiarbeid, underviser hun i deler av Politipatrulje i første studieår. Da underviser hun i det som handler om kommunikasjon og konflikthåndtering.

I emnet Politipatrulje lærer studentene om hva politiet gjør når de er ute på patrulje. Studentene lærer om viktige oppgaver og metoder som regelverk, helse, psykologi, kommunikasjon, konflikthåndtering, førstehjelp, bruk av makt og arrestasjonsteknikker.

Hva gleder du deg mest til ved nytt skoleår?

 – Jeg gleder meg aller mest til å møte alle de nye studentene. Og ikke minst tredjeårsstudentene som kommer tilbake etter at de har vært ett år i praksis. Det er alltid veldig hyggelig.

Hva tror du er det viktigste for å bli en bra politibetjent?

 – Man må være nysgjerrig på mennesker. Ha et ønske om å hjelpe mennesker som havner i utfordrende situasjoner. Det må ligge som en grunnleggende følelse og tanke. Jeg synes også at alle bør være villige til å utfordre seg selv. Tilegne seg ny kunnskap. Og ikke minst synes jeg det er viktig at man tar med seg selv, som person, inn i alle oppdrag man skal stå i.

Hva er noe du tror ikke så mange vet om norsk politiutdanning, som du synes de burde vite?

–  Jeg tror kanskje ikke alle vet at vi utdanner studentene til å bli generalister. Det vil si at man skal kunne noe om alt. Vi har en bred utdanning som gjør enhver som er ferdig her i stand til å kunne utføre et hvert oppdrag de kan komme utfor. Utdanningen er mye mer omfattende enn det folk kanskje tenker.

Har du noen råd til den som har lyst til å søke på Politihøgskolen?

– Jeg tenker at først og fremst så må du sjekke hva som skal til for å komme inn. Du må du trene på alle de fysiske testene sånn at man er godt nok rustet til å gjennomføre dem. Og så må man være klar for en spennende og variert jobb. Være klar for å håndtere situasjoner som man ikke kan planlegge, sier hun, og legger til:

– Jeg synes det er viktig å ha et ønske om å jobbe med mennesker. Du bør være glad i mennesker, like å snakke med dem, like å lære mennesker å kjenne, både på godt og vondt. Og ikke minst, du bør å vite at dette er verdens beste jobb.

Har du noen råd til årets studenter?

– Vær nysgjerrig og start tidlig med å lede og diskutere med medstudenter. Det siste er kjempeviktig for læringen. Og så er det viktig at dere tar vare på hverandre. Vær rause og støtt hverandre. For mange er dette en omveltning. Det er mye nytt og mye krevende.

Tusen takk, Wendy. Før vi avslutter, har du en funfact om deg selv?

– Jeg synger i politikoret, Oslo politiets blandede kor. Det har jeg gjort siden 2006. Jeg synes det er kult. Det er et kor for alle som jobber i politiet og vi har også fått med en del studenter, sier hun og legger til:

– Og jeg ble nettopp bestemor!

Av Linea Bancel
Publisert 30. okt. 2024 14:51 - Sist endret 29. nov. 2024 13:35