– Det er behov for mer målrettet arbeid for å kunne identifisere og gjøre noe med bias på system nivå i etterforskning av digitale bevis, sier Nina Sunde, leder av arbeidspakke 2.
Målet om å øke andelen av eksternt finansierte forskningsprosjekt er en del av Politihøgskolens FoU-strategi. Strategien følger opp Politihøgskolens langsiktige strategi om å være i front på politivitenskapelig forskning og utvikling av politifaget.
CLARUS har midler fra EU Horizon (2023-2026)/UKRI og prosjektets visjon er å øke objektivitet, nøytralitet og rettferdighet i etterforskningen av digitale spor. Dette skal skje gjennom å identifisere kilder til bias og feil i organisatoriske strukturer, prosesser og kommunikasjon på systemnivå.
Tett samarbeid med politiet fra fem europeiske land
I CLARUS samarbeider forskere fra Politihøgskolen tett med politiet og forskere fra Finland, Skottland, Hellas, Tsjekkia og Hellas. CLARUS ledes av Andriani Retzepi ved The Center for Security Studies (KEMEA, Hellas, koordinator) og professor Megan O’Neill ved University of Dundee (UK, vitenskapelig og teknisk). Den ene arbeidspakken ble først ledet av professor Brita Bjørkelo før politioverbetjent m/ professorkompetanse Nina Sunde tok over. Med seg på laget har de PhD kandidat (Politihøgskolen/Universitetet i Oslo) Laura vom Kolke.
Etterforskning av digitale bevis krever samarbeid og samhandling av strukturell, kompetanserelaterte og sosial-teknologisk art, og må, når den krysser landegrenser, også hensynta ulik lovgivning og praksis. Den første vitenskapelige publikasjonen basert på PHS sin arbeidspakke tar for seg systemperspektiv på bias i arbeid med digitale bevis og kan leses via Science Direct.
– Kunnskap om og trening på å identifisere bias på systemnivå kan bedres, for eksempel ved å inkludere kunnskap om det i opplæring, fremme en profesjonell kultur preget av gjensidig faglig dialog og ved å standardisere terminologien som benyttes, sier Sunde.
Les mer om noen av funnene fra arbeidspakken som Politihøgskolen har hatt ansvar for og følg utviklingen i hele CLARUS prosjektet på LinkedIn
Les publikasjoner fra CLARUS i NVA
